Contest Scoreboard


[ Contest Page | Scoreboard | Submissions | Clarifications | Help | Log In ]


Contest of Saturday, September 07, 2013
11:15 to 09:15 MDT

Contest is over... final judgements pending.

NEERC Northern Subregion 2009

RankTeamABCDEFGHIJKTotalPenalty
1SPb IFMO 1 (Buzdalov-Isenbaev-Kapun)1318+204520156+20177+60250+6038772858111040
2Petrozavodsk SU 3 (Denisov-Nikolaevskiy-Nikolaevskiy)4193019287+20134+20(-9)337337117+2010840
3SPb IFMO 2 (Akhi-Bannykh-Poromov)2713113+8017(-2)157+20(-7)4896+20101059706
4SPb SU 1 (Antipov-Levin-Smirnov)38118127 98(-8)4614523235+409744
5SPb IFMO 3 (Kever-Melnikov-Nigmatullin)31367619 233 13279+4042241+2091030
6SPb SU 2 (Serebryakov-Vorobyev-Zemlyanskiy)58+20289931(-1)284+180 752512016691212
7Acad Phys Tech U 1 (Mishunin-Sokolov-Yaroslavtsev)79+40289334 (-6) 22138+20491528655
8SPb SU 3 (Boykiy-Fondaratov-Gladysheva)611995+2035  (-6)3120450+201318666
9SPb IFMO 5 (Alexandrov-Kazakov-Sergushichev)27118532(-1)  57171+4060+120262+208885
10SPb SU 4 (Merabishvili-Samojlov-Udalov)97128519   73242+2046+20272+808966
11UBC 1129+60129+20207+2029 1875+660 65+20 8338283679
12Pomor SU 1 (Osichev-Tchurov-Zabolotskaya)4924119+4012   39(-4)69+40176+607628
13Petrozavodsk SU 1 (Basunkov-Fedulin-Filippov)11749+4016326   93+20244+2068 7840
14Pskov SPI 2 (Dvoinev-Marchenko-Shvarkunov)86+203416312   66+20 171+402467858
15SPb IFMO 6 (Geraschenko-Medvedev-Ofitserov)150+8059+2023937   99+20 204292+2071220
16SPb IFMO 11 (Bissenov-Dolgikh-Toropov)643311431   37(-16)218+20 6517
17SPb SU 12 (Burdun-Medyanikov-Svidersky)75+2034+40223+2032   56(-5)123 6623
18SPb SPU 2 (Churinov-Mashinsky-Timofeev)12047+20219+2030   84 169(-5)6709
19SPb SU 14 (Avdyukhin-Chistyakov-Kolobov)113+202422961(-1)  68+40 148+20 6723
20SPb SPU 3 (Beltukov-Kozhevnikov-Silakov)23+2072+2026945 (-8) 84 145+60 6738
21SPb SU 5 (Karpov-Nenashev-Sokolov)17156270+4070   98 34 6739
22SPb IFMO 4 (Aksenov-Grechko-Tsyplenkov)100+2015271+20020   49 89 6764
23Novgorod SU 1 (Khokhlovsky-Klimushenkova-Mukhina)9433260+6013   61 230+20 6771
24SPb SU 11 (Geravker-Knop-Larinskiy)181+204229122 (-5) 88+20 116 6780
25SPb IFMO 14 (Ustinov-Minyuk-Krasko)10316133+8062+60   70 191+80 6795
26SPb SU 6 (Cherkashin-Smirnov-Trosinenko)12221270+4027   196+40 89+40 6845
27SPb SU 7 (Ermilov-Ovchinnikov-Pelekhan)220+401625027 (-1) 119 156+20 6848
28UBC 610267358+4060   83 206+40 6956
29UBC 3726+60180+202178+40142+60   555+20 1853+80 65914
30Petrozavodsk SU 2 (Bezdelnikov-Myavrya-Senichev)8629(-8)42   126 111 5394
31SPb SU 13 (Artyushov-Grigoryev-Malkovsky)115+6020 26   64 122+60 5467
32UBC 088+2016415614(-1)  44+40 (-1) 5526
33SPb Mozhaisky MSA 1 (Bobkov-Grinenko-Mochalov)180+2042(-5)16   64 165+40 5527
34Acad Phys Tech U 3 (Chekh-Egorova-Lapin)4082 72   114 268+40 5616
35SPb IFMO 8 (Finkelshtein-Kolganov-Smirnov)208153+80 36   67 119(-3)5663
36SPb SU 8 (Myasnikov-Porozov-Timofeev)36+2099+20(-5)39+20   56 295+120 5705
37Pskov SPI 1 (Barsuk-Khrostitsky-Reshetnikov)167+4026294111   74   5712
38SPb SU 15 (Ashikhmin-Nazarov-Peunova)176191+60(-3)40   110 278+40 5895
39SPb SPU 1 (Kravchuk-Melnikov-Sobolev)29032+20172+6078   (-1) 254+100 51006
40SPb IFMO 7 (Demin-Ivanov-Kononov)190+6065+20 60+20 (-4) 258+220 208+140 51241
41UBC 21892+40202+20 88   117 173+20 52552
42SPb Transport SU 3 (Avdeev-Bochenin-Cherkasov)17837+20 65   120+20 (-9) 4440
43SPb IFMO 13 (Drozdov-Ganeev-Kasatkin)21969+40 28   111 (-13) 4467
44SPb IFMO 9 (Belan-Kuznetsov-Sergeev)219+2023 41   170+60 (-1) 4533
45Acad Phys Tech U 2 (Ivanitsky-Kalegin-Pakudin)132+2091(-5)134+20   169 (-7) 4566
46SPb SU 10 (Bumakov-Evard-Vedernikova)184+4024287+2044   (-7)   4599
47David1611118 153   173+20   42075
48SPb SU 9 (Dudka-Galashin-Lebedev)74+4028 45+20   (-7) (-4) 3207
49SPb Eng Econ SU 1 (Avdonin-Voronov-Zinnatullin)255+20(-13) 56   126+40   3497
50SPb Transport SU 1 (Dmitrieva-Katkov-Sudarushkin)270+40(-9) 62   136   3508
51SPb SU 17 (Dmitriev-Grigoryeva-Sitnikov)290+60(-4) 57   129+20   3556
52Pomor SU 2 (Danilov-Kalinin-Rodionov)288+60154+80 23+20     (-5) 3625
53Novgorod SU 3 (Karetin-Kurdoff-Sukhanova)(-2)(-4) 91   29   2120
54Mil A of Comm 2 (Harlamov-Ilyinih-Schedrow) 48 116(-2)    (-5) 2164
55SPb Mozhaisky MSA 3 (Badin-Korzhakov-Sannikov) 66 79+20   (-10)   2165
56Novgorod SU 2 (Lazaryuk-Oleynikov-Vasiliev) 40 132+60   (-7)   2232
57SPb SU of Telecom 2 (Edelev-Matizhonok-Timchenko) 124+60 72(-1)  (-10)   2256
58SPb Mozhaisky MSA 5 (Kamenskiy-Kopchikov-Vasilenko)(-1)(-6) 37   144+100   2281
59SPb Mining I 1 (Kirill-Korotynski-Sheps) 68+20 200   (-3) (-5) 2288
60SPb Mining I 2 (Iudin-Lisovski-Vyhodtsev) 69 223+20   (-5) (-1) 2312
61SPbSU of AI 4 (Borisovsky-Ivanov-Ryzhov)(-4)171+40 116+20(-2)      2347
62SPb IFMO 12 (Filchenko-Rost-Shevchenko)(-3)220+100 31(-2)(-1)   (-2) 2351
63SPb Mozhaisky MSA 2 (Cheplin-Novikov-Pavlov) 188+180 70       2438
64Darko  334+100  3029     23463
65UBC 4 3507+20(-1)3463+60   (-6)   27050
66SPbSU of AI 1 (Djadjura-Ivanov-Savelyev)(-1)(-7)(-1)50   (-3)   150
67SPb Forest TA 1 (Belanov-Gudan-Nesterov) (-1) 52       152
68Mikhailovskaya MAA 4 (Dudnik-Emeliantsev-Kuzhametov) (-4) 53       153
69SPb SU 16 (Fedotovsky-Sergeev-Zubarevich) (-9) 55       155
70SPb SU 18 (Ipatova-Musaev-Ptakhina) 87 (-2)       187
71SPb SU of Telecom 3 (Golovanov-Litvinenko-Zakirov) (-5) 152+20   (-1)   1172
72SPbSU of AI 3 (Dragan-Kuzmin-Semenov) (-6) 172+20   (-1) (-1) 1192
73SPb SU of Telecom 1 (Taigina-Zagryadskaya-Zimin) (-7) 206+40       1246
74SPb Mozhaisky MSA 4 (Amelchenkova-Ovchinnikova-Zotova)   217+40       1257
75SPbSU of AI 2 (Danilova-Dolinin-Shebanov) (-7) 209+60       1269
76UBC 8(-1)(-1)         00
77Mikhailovskaya MAA 1 (Misakyan-Popov-Tkachuk) (-2) (-1)     (-1) 00
78Mikhailovskaya MAA 2 (Batuev-Kuklin-Popov) (-3) (-5)       00
79Mikhailovskaya MAA 3 (Alfimov-Serbryakov-Shelykhin) (-6)         00
80Mil A of Comm 1 (Dmitriev-Galyalutdinov-Kuchin) (-1)       (-7) 00
81SPb ETU 1 (Egorov-Ryllo-Zaharov) (-10)         00
82SPb ETU 2 (Gladchenko-Kruglov-Pshenkin) (-4)     (-1) (-3) 00
83SPb Eng Econ SU 2 (Goppov-Troyanov-Zaycev)   (-3)       00
84SPb Forest TA 2 (Aleksenko-Romanova-Soboleva)   (-1)       00
85SPb Mil I of Int Troops 1 (Abramov-Eremenko-Zaika) (-1)         00
86SPb SU of Telecom 4 (Isaev-Syrokhnov-Vasiliev) (-7) (-1)       00
87SPb Transport SU 2 (Ladygin-Lukoyanova-Prigoda) (-4) (-1)   (-1)   00
88SPb Water Comm SU (Devyatykh-Kukushkin-Kuznetsov) (-1)     (-5)   00

Only official teams are shown in emphasized typeface.

UBC 1 is Paul, Angus, Kristina
UBC 3 is Brian, Kent, David
UBC 6 is Lynn, Carobaka, Perry

Current date and time:
Tue, 25 Feb 2020 15:33:04 -0700


Ultra Cool Programming Contest Control Centre v1.8
Copyright (c) 2005-2010 by Sonny Chan